havainnekuva virtuaaliklubitalo Virkun sisältä jossa kolme avatar-hahmoa tanssii ja heiluttaa käsiä.

Maailman ensimmäinen virtuaalinen klubitalo on nyt auki

Ajankohtaista | 30.6.2025

Nuorten Ystävien Virkku-hanke on kehittänyt maailman ensimmäisen virtuaalisen klubitalon. Se tarjoaa virtuaaliympäristössä yhteisöllisen tilan tukea tarvitseville työikäisille henkilöille, jotka asuvat suurten kaupunkien ulkopuolella Pohjois-Suomessa.

Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA:n rahoituksen ansiosta virtuaaliklubitaloa on nyt rakennettu kahden vuoden ajan Nuorten Ystävien työntekijöiden, toimintaan osallistuneiden asiakkaiden eli klubitalon jäsenten sekä teknisestä toteutuksesta vastaavan designyhtiö Adventure Clubin kanssa.

Suomessa fyysisiä klubitaloja on 21. Koko maailmassa niitä on yli 30 eri maassa noin 300, mutta Suomessa kehitetty virtuaalinen klubitalo on maailman ensimmäinen. Toiminnan kehittämistä ovat tukeneet Nuorten Ystävien kolme muuta fyysistä klubitaloa Kajaanissa, Oulussa ja Rovaniemellä.

Virtuaaliklubitalo Virkun tärkein tavoite on vahvistaa yhteisöllisyyden ja osallisuuden kokemuksia sekä tarjota sosiaalialan asiantuntijoiden yksilöllistä tukea arkeen, työllistymiseen tai opintoihin. Klubitalotoiminnassa keskitytään yksilön vahvuuksiin, ei diagnooseihin.

Toimintaan mukaan lähtenyt klubitalon jäsen kertoo ensitunnelmiaan virtuaaliklubitalosta:

– Olin Virkun esittelyssä mukana ja lähdin rohkeasti mukaan. Porukka on tosi mukava ja olen saanut tutustua uusiin ihmisiin. Tässä opetellaan käyttöä pikkuhiljaa ja olen saanut digitukea. Tässä treenataan omaa sosiaalisuutta ja mukava kun saa osallistua toiminnan kehittämiseen.

 

Kiinnostaako virtuaaliklubitalon toimintaan osallistuminen? Ota yhteyttä hankkeen yhteisökoordinaattoreihin Virkun sivuilla:  nuortenystavat.fi/virkku/#yhteystiedot.

 

Lisää uutisia ja Virkun avoimet ovet kaikille virtuaaliklubitalotoiminnasta tai sen teknisestä toteutuksesta kiinnostuneille luvassa syksyllä!

Jaa artikkeli: